IEEE

Program

2020 Schedule of Events

Click below for the schedule with presentation titles (PDF file)

2020 ESTMP- Schedule Rev 3

Sunday, March 15
16:00-19:00 Early Registration (Foyer)
19:00-23:00 Hospitality Suites (Enoch A, B, E, F)
Monday, March 16
07:00-08:00 Registration (Foyer), Breakfast (River Cree 1-4), Authors Breakfast/Screening (Strongwoods)
08:00-08:50 Good Safety is Good Business – Electrical Safety “Management” Best Practices (Enoch C/D)
09:00-09:50 Effective Documentation of Microprocessor-Based Protective Relay Settings in Industrial Applications (Enoch C/D)
10:00-10:50 Consideration for Sizing and Maintaining a Battery Bank In Industrial Applications (Enoch C/D)
11:00-11:50 Long Term Storage Equipment Preservation and Ready for Service (Enoch C/D)
11:50-13:10 Lunch, Committee Recognition & Keynote Address (River Cree 1-4)
13:10-15:00 Panel Discussion 1 – Long Term Maintenance of Electrical Equipment (Scott Basinger, Richard Loiselle and Wheeler O’Harrow) – (Enoch C/D)
15:00-15:50 Fire Rated Cable Standards (Enoch C/D)
16:00-16:50 Cable Termination Ampacities in Canada (Enoch C/D)
17:00-23:00 Hospitality Suites (Enoch A, B, E, F)
Tuesday, March 17
07:00-08:00 Registration (Foyer), Breakfast (River Cree 1-4), Authors Breakfast/Screening (Strongwoods)
08:00-08:50

HRG Systems Must Evolve Along with Industrial Power Systems (Enoch C)

T&D Enginomics, Advanced Asset Management Frameworks (Enoch D)

09:00-09:50

ANSI MV Switchgear and Breakers – Decoding Ratings and Duties (Enoch C)

Modern Approaches to Underground Power Feeder Systems (Enoch D)

10:00-10:50

Reducing Electrical Submersible Pump Downtime by Mitigation of VSD Output Power Quality Problems (Enoch C)

Applying Risk Assessment at the Worker Level (Enoch D)

11:00-11:50

Extending the time between ESP rework through utilizing Medium Voltage Drives (Enoch C)

Hazardous Area Classification Design of Process Buildings (Enoch D)

11:50-13:10 Lunch & Vendor Exhibition
13:10-18:00 Vendor Exhibition & Social (Event Center)
18:00-23:00 Hospitality Suites (Enoch A, B, E, F)
Wednesday, March 18
07:00-08:00 Registration (Foyer), Breakfast (River Cree 1-4), Authors Breakfast/Screening (Strongwoods)
08:00-08:50 Evaluation of a Unique Transient Hardened Transformer Designed to Withstand Primary Switching Transients: Simulation, Lab Tests and Analysis (Enoch C/D)
09:00-09:50 Designing Reliable Battery Systems with Maintenance in Mind (Enoch C/D)
10:00-11:50 Panel Discussion 2 – Discussion on IEEE 1584-2018 (Trevor Sawatzky, Gurmeet Lohchav, Terry Becker)
11:50-13:10 Tutorial Lunch (River Cree 1-2)
13:10-17:00

Tutorial 1 [Enoch A/B] – Overcurrent Protection and Coordination (Pete Pietramala, Scott Basinger)

Tutorial 2 [Enoch E/F] – Introduction to Partial Discharge – Causes, Effects, and Detection (Bill Higinbotham)